Lab Akademi Soru&Cevap Platformu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
27 kez görüntülendi
Merhaba;

Laboratuvarlarda alan izlenebilirliği ile ilgili ISO17025, GxP ve akreditasyon kuruluşlarının zorunlu koştuğu izlenebilirlik parametreleri nelerdir?

Laboratuvarda basınç, sıcaklık ve nem gibi parametreleri hangi yollar ile izlemeliyiz.? Örneğin ortamdan sürekli veri toplayan bir otomasyon yazılımı ile mi? Yoksa daha basit veri toplayan düzeneler ile mi? veya dokümanlara kayıt etme yoluyla mı izlemeliyiz? Doğru ve etkin yöntem hangisidir?

Saygılarımla,
Laboratuvar Kurulumu kategorisinde (310 puan) tarafından soruldu | 27 kez görüntülendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Bu sorunun bir çok cevabı olacaktır.

Analizin, çevresel faktörlerden etkilenmesi ve doğru sonuçtan ne kadar uzaklaştığınız burada önemli nokta.

Örneğin nem üzerinden örnekle gidelim.

Nem analizinizi etkiliyor mu? bunu ortaya koymalısınız. Eğer etkilemiyorsa ölçmenize gerek yoktur. Etkiliyorsa en uygun sonucu vermem için metodun maksimum performansta çalıştığı nem koşullarını tespit etmelisiniz. Ardından nem için tölere edilebilir sapmayı ortaya koymalısınız ve bunları kayıt altına almalısınız.

Sonuç olarak analizi en iyi bilen sizsiniz. Bu kararı verecek de sizlersiniz. Metodu etkeleyen abiyotik faktörlerin risklerini değerlendirdikten sonra koşulların izlenebilirliği için en uygun yöntem otomatizasyondur işinizi kolaylaştırır, insan etkisinden kaynaklı hataları en aza indirir. Fakat maliyetlidir...

 Saygılar, iyi çalışmalar...
(220 puan) tarafından cevaplandı
Hoş geldiniz; Lab Akademi Soru&Cevap platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
163 soru
109 cevap
20 yorum
390 kullanıcı