Lab Akademi Soru&Cevap Platformu
5 beğenilme 0 beğenilmeme
4.9k kez görüntülendi
hplc sisteminin çalışma prensibini kısaca anlatan bir video arıyorum
Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) kategorisinde (5.4k puan) tarafından soruldu | 4.9k kez görüntülendi

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap
HPLC sistemi yüksek basınçlı veya yüksek performanslı sıvı kromatografisi sistemidir. Hareketli fazı pompalar yardımıyla silika dolgu maddesi içeren çelik kolonlardan geçirilir ve numunenin buradaki etkileşimi ile ayrımı sonucunda dedektöre  ulaşan moleküller tespit edilir. Böylece miktar tayini safsızlık gibi  analizler yapılabilir. Molekülün kimyasal yapısına göre uygun dedektör seçilmelidir.
(5.4k puan) tarafından cevaplandı
tarafından düzenlendi
bu gerçekten doğru bir yazı tebrikler
HPLC sistemi solvent rezervuarı, pompalar, oto örnekleyici, enjeksiyon ünitesi, kromatografi kolonu ve dedektörden oluşur. Yüksek geri basınç altında sıvı hareketli fazın kolondan geçirilerek maddelerin kolon, mobil faz ve sabit fazla etkileşimi sonucunda ayrılarak dedektörde tespit edilmesi prensibine dayanır. Dedektöre sır ile giden moleküller karakteristik özelliklerine göre şeçilen dedektörde tespit edilerek miktar tayini, impürite ve tanıma analizleri yapılır.
0 beğenilme 0 beğenilmeme

http://youtu.be/IUwRWn9pEdg

MrSimpleScience YouTube kanalında HPLC ile ilgili 7 adet video mevcut. Animasyon şeklinde, basit, gayet başarılı.

(200 puan) tarafından cevaplandı
Hoş geldiniz; Lab Akademi Soru&Cevap platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
225 soru
139 cevap
21 yorum
944 kullanıcı