Lab Akademi Soru&Cevap Platformu
7 beğenilme 0 beğenilmeme
971 kez görüntülendi

Ters faz sıvı kromatografisinde kolon ph çalışma aralığı genellikle ph:2-8 aralığı olarak belirtilir. pH aralığının böyle olmasının temel sebebi nedir? 

Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) kategorisinde (300 puan) tarafından soruldu | 971 kez görüntülendi

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
En İyi Cevap
3 den düşük ph larda silika üzerine tutunan c18 gibi maddeler kopmaya başlar. Ve analitiniz artık kolona tutunamaz. Piklerin yeri devamlı olarak kaymaya başlar. 7 den yüksek ph larda ise direk silika bozulur. Kendi arasında sıkıca tutunmuş olan silikalar koparak kolonu tıkamaya başlar. Ve kolonunuzda basınç sürekli olarak artış gösterir. Fakat Kolon basıncında ki artış kirlilikten kaynaklanabilir ikisini karıştırmamak gerekir. Ph aralığı 2-8 verilir ama bunlar en son değerlerdir. Surekli olarak Bu değerlerde calismak kolonu tamamen işlevsiz hale gelir.
(500 puan) tarafından cevaplandı
tarafından seçilmiş
1 beğenilme 0 beğenilmeme
Silikaların stabil olduğu çalışma aralığı budur. Çok yüksek ve düşük ph'larda silika yapıları stabilitelerini kaybederek bozunurlar.
(680 puan) tarafından cevaplandı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Silika yapıları en ideal bu pH aralığınfda çalışır. Silika yapılarının bozunması kolon performansını etkiler. sistemsel tıkanıklıklar, pik şekillerinde bozulmalar ortaya çıkar.
(5.4k puan) tarafından cevaplandı
Hoş geldiniz; Lab Akademi Soru&Cevap platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
225 soru
139 cevap
21 yorum
944 kullanıcı