Lab Akademi Soru&Cevap Platformu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
448 kez görüntülendi
Merhabalar, labımıza LC/MS cihazı tedarik edip kolesterol sülfat ve farklı steroidler (DHEAS, DHEA, estrogen, testesteron vb.) çalışmak istiyoruz. Cihazın HPLC ve MS bölümlerinin farklı firmalardan tedarik edilerek eşleştirilmesi bizi efektif bir sonuca ulaştırabilir mı?  Bu konuda dikkat edilmesi gereken kriterler nelerdir (pompa sayısı ve çeşiti)?

Şimdiden teşekkürler
Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) kategorisinde (130 puan) tarafından soruldu | 448 kez görüntülendi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
Suda yada serum gibi numunede çalışma yapacağınızı varsayarak, steroid grubu çalışmaları maddelerin non polar yapısı sebebiyle yüksek hassasiyet gerektiren LC-MS cihazları ile yapılmaldır. HPLC ve MS ünitelerinin farklı firmadan tedariği efektif bir sonuç taşımaz. Önemli olan HPLC ve MS ünitelerinin software entegrasyonudur. Bazen software yükseltmelerinde MS ve HPLC ünitelerinin farklı firmalardan alınması bağlantı problemleri yaşamanıza sebep olabilir. High pressure gradient bir pompa kullanmanız faydanızadır. İkili pompa ve 20ul bir mikser iyi olur. Maksium basıncı en az 1000 bara çıkan pompalar ve dar çaplı kolonlar kullanabilmenize ve keskin pikler elde etmenize yarayacaktır. Steroid analizlerinde cihaz kadar önemli olan bir hususta örnek hazırlamadır.
(340 puan) tarafından cevaplandı
Hoş geldiniz; Lab Akademi Soru&Cevap platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
230 soru
139 cevap
21 yorum
3,329 kullanıcı