Lab Akademi Soru&Cevap Platformu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1.4k kez görüntülendi

Merhaba.Sorum şu "ince tabaka kromatografisinin sıvı kromatografisinden farkı nedir? Ve ince tabaka kromatografi sinde sabit faz olarak ne kullanılır?" Yardımcı olursanız sevinirim

Analiz Yöntemleri kategorisinde (150 puan) tarafından soruldu | 1.4k kez görüntülendi

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
TLC ince tabaka kromatografisidir. Yani cam veya aleminyum bir yüzey üzerine silika ince bir tabaka şeklinde uygulanır. Moleküller dikey bir tabaka üzerinde organik çözücü ve tak içerisinde yer çekimine karşı hareket ederler. Çözlti burada hareketli faz olarak sürükleme etkisi gösterir.

Sıvı kromtografisinde ise yüksek basınç altında çelik kolonlar içerisine doldurulmuş silika dolgu maddeleri vardır. Ve pompalar yardımıyla sıvı kolon içerisinden geçirilerek ayrım sağlanır. TLc en eski, basit ve geleneksel ayrım tekniğidir. Sıvı kromatografisi ise HPLC sistemleri ile yapılan teknolojik sistemlerdir.
(150 puan) tarafından cevaplandı
Teşekkürler.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
Sıvı kromatografisi pompa sistemleri ile çelik kolonlardan sıvı geçirilerek ayrım sağlanması prensibine dayanır. TLC organiç bir çözücü küvet içerisine konulur. Bİr tabakaya silika kaplanır ve yer çekimine karşı sıvının taşıma etkisi ile bileşenler ayrılır.
(190 puan) tarafından cevaplandı
0 beğenilme 0 beğenilmeme
TLC ile yapacağınız ayrımda mobil faz olarak 5:1:1 (toluen:dichlorometan:n-hekzan) karışımını kullanabilirsiniz.
(180 puan) tarafından cevaplandı
Hoş geldiniz; Lab Akademi Soru&Cevap platformu sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
201 soru
123 cevap
20 yorum
793 kullanıcı